átváltás akadálymentes nézetre
1. kép

A katolikus gimnázium könyvtárának története

 

A Fráter György Kir. Kath Gimnázium könyvtára fiatalabb, szerényebb állományú volt, mint a református gimnáziumé, a II. világháború előtt kb. 11 000 kötet könyvvel rendelkezett.

Az 1711-es szatmári béke után a város fejlődésnek indult, megváltozott a felekezeti összetétele is, a reformátusok mellett egyre nagyobb számban éltek itt katolikusok, evangélikusok, görögkeletiek.  A minorita rend 1728-ban kérte vissza a Boldogasszony templom helyét, s ezt követte az iskolaalapítás 1730-ban. Az első iskola épülete hamar kevésnek bizonyult, de az új épületre 1752-ig várni kellett. Ez sem volt azonban időt álló, mivel vályogból készült, 20 év után beomlott. Végül 1777-re készült el a harmadik iskolaépület, mely 6 tanteremmel 1910-ig állt.

A legkorábbi könyvtári állományról semmilyen adat nem maradt fenn. Az iskola dokumentációja az 1843. július 19-i miskolci tűzvész során megsemmisült. 1730-tól a könyvtár a minorita rendház épületében volt, 1876 után költöztették az új iskolaépületbe, mely egy 8 m hosszú, 7,5 m széles, 4,3 m magas, kályhával ellátott, kétablakú helyiség volt. Ekkor a tanári könyvtár őre Bajay Amand minorita rendi tanár volt.

Az 1878-as árvíz azonban elpusztította az iskola egész felszerelését és könyvtárát. Hiába próbálták a padláson szárítani a könyveket, az iszap összeragasztotta a lapokat, így használhatatlan lett a teljes állomány. A veszteség 3414 könyv és nyomtatvány volt.

Az árvíz utáni években a szertári tárgyak pótlása kapott fő hangsúlyt. Miskolc sajnos nem volt olyan szerencsés, mint a többi nagyváros. A károkat a városnak önerőből kellett pótolni. A könyvtár így csak a jótevőkre számíthatott.

1886/87-ben Bajay Amand cédula és szakrend szerint is rendszerezte az állományt.  Mégis, mivel az épület szűkösnek bizonyult, újra meg kellett bolygatni az állományt. A könyvtárat a Kazinczy utcában bérelt Debreczeny-féle házban, bérelt szobában kellett elhelyezni. Az árvíz után megmaradt felszereléseknek ez elegendő is volt, később azonban több helyiségre volt szükség.

Az iskolai értesítők hosszú éveken át a könyvtár szegényes voltát hangsúlyozzák. Kétségkívül áldatlan állapot az egy iskola életében, ha a szertárak más épületben vannak. Az új épület azonban még sokáig váratott magára.

1892-ben a tanári könyvtár két, az ifjúsági pedig egy helyiségből állt:

Tanári könyvtár I.   5.94 m hosszú, 4.75 m széles, 3.82 m magas (28.22 m2)
Tanári könyvtár II.   4.85 m hosszú, 3 m széles, 3.82 m magas (14.55 m2)
Ifjúsági könyvtár   4.46 m hosszú, 3.1 m széles, 3. 82 m magas (13.83 m2)

Ennek a kis alapterületű ifjúsági könyvtárnak 256 tanulót kellett kiszolgálnia.

1908-ban végre megmozdult az állóvíz. Megvásárolták az új épülethez szükséges telket, a gimnázium az építkezés idejére a Csabai kapu 17. szám alá költözött.

1911. szeptember 18-án már az új épületben kezdhették a tanévet, melyben végre helyt kapott az ifjúsági és tanári könyvtár is. A tanári könyvtár a földszinten, a jelenlegi 9-es tanteremben lett elhelyezve.

Az első világháború idején az épület kórház lett, a tanítás a református gimnáziumban folyt. 1916-ban a könyveket már ellenőrizték. 1922-ben a Minisztérium felhívására (miszerint az iskolákat a történelem nagy alakjairól kell elnevezni) a gimnázium felvette Fráter György nevét.

A két világháború között fejlődésnek indult a könyvtár is. Mutatja ezt, hogy a tanári és ifjúsági könyvtároson kívül külön felelőse lett a folyóiratoknak.

A II. világháború alatt az épület egy repülőtámadás során megsérült, majd 1944 nyarán katonai kórház lett. Az épület 1945-ben került vissza a fiúgimnázium birtokába, de sokáig nem élvezhették. 1949-ben a megalakuló Műszaki Egyetemet helyezték el itt, a tanítás ezután a Dayka Gábor utcában, az Evangélikus Tanítóképző épületében folyt. 1951-ben költözhettek vissza az épületbe, de akkor már az államosítás jegyében fel kellett venni Földes Ferenc nevét, s a református gimnáziummal közösen kellett az új iskola alapjait megteremteni.

A könyvtári állományról az utolsó adat még a II. világháború közepéről származik. Ekkor a tanári könyvtár állománya 8300 kötet volt. A háború alatt megviselt állomány a háborút követő években tovább apadt. Sem a bolsevik, sem a fasisztának kikiáltott könyvek nem maradhattak. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy az 1953-as egyesítéskor a jogutód Földes Ferenc Gimnázium mindössze 300-1000 kötetet örökölt.

1950. december 1-jén vette fel az iskola Földes Ferenc nevét, 1952-ben kapta vissza épületét, 1953-ban pedig összevonták a református gimnáziummal.

Aktuális eredmények

  • magyar nyelv - Szép magyar beszéd

    városi 3. helyen végzett

    Gergely Hunor (11. C)

    Felkészítő: Pólik Magdolna

     
  • magyar nyelv - Simonyi Zsigmond helyesírási verseny

    megyei 56. helyen végzett

    Csutak András (7.B)

    Felkészítők: Szabó Noémi, Dr. Vékony Katalin

     
  • magyar nyelv - Simonyi Zsigmond helyesírási verseny

    megyei 34. helyen végzett

    Leitner-Takács Bende (8.B)

    Felkészítő: Pólik Magdolna

     
  • magyar nyelv - Arany - tollal, költőszóval- helyesírási verseny

    megyei 2. helyen végzett

    Fehér Aisa (7.B)

    Felkészítő: Dr. Vékony Katalin

     
  • magyar nyelv - Arany - tollal, költőszóval- helyesírási verseny

    megyei 1. helyen végzett

    Leitner-Takács Bende (8. B)

    Felkészítő: Pólik Magdolna

     
  • irodalom - Miskolci Kulturális Központ által szervezett szavalóverseny

    városi 2. helyen végzett

    Lakatos Györgyi Lizett (10.D)

    Felkészítő: Berényi Andrea

     
  • irodalom - József Attila- szavalóverseny

    megyei 1. helyen végzett

    Zsova Levente (12.C)

    Felkészítő: Dr. Vékony Katalin

     
  • irodalom - Fedorka-sosevolt szavalóverseny

    országos 1. helyen végzett

    Mikó Petra (8.B)

    Felkészítő: Pólik Magdolna

     
  • irodalom - Arany János Irodalmi Verseny

    országos 26. helyen végzett

    Rácz Kata (10.B)

    Felkészítő: Pólik Magdolna

     
  • Szilágyi Angol Nyelvi Tesztmegoldó verseny

    megyei 5. helyen végzett

    Gulyás Péter (8.B)

    Felkészítők: Szalontainé Batta Barbara, Cseke-Tímár Enikő

     

Gratulálunk!